Polecamy

Co robić wiosną w ogrodzie?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla roślin okres jesienno-zimowy nie jest korzystny. Ogród odżywa dopiero wiosną, wtedy też jest tam najwięcej pracy. Warto zadbać o to, aby rośliny miały jak najlepsze warunki do wegetacji oraz szybkiej regeneracji. Cieplejsze dni to także czas wysiewu i sadzenia krzewów.

Wiosenne porządki

Na początek warto uporządkować ogród po jesiennych pracach. Po rozmarznięciu gruntu należy go zagrabić, aby ziemia nie utraciła wilgoci wraz z nadejściem słonecznych dni. Co więcej, niezwykle ważne jest usunięcie zaschniętych liści i łodyg bylin. Oczyszczenie grządek umożliwi rozwój młodym pędom. Gdy słońce będzie wysoko, a gleba przestanie być twarda, należy ją przekopać. Pomoże to usunąć chwasty oraz spulchnić wierzchnią warstwę ziemi.

Zadbaj o trawnik

Koniec lutego i początek marca to najlepszy czas na wstępną pielęgnację trawnika. Całość należy oczyścić z suchych liści i filcu. Może być konieczna aeracja gleby, czyli jej napowietrzenie. Najprościej można to zrobić poprzez nakłuwanie gleby widłami. Pod koniec lutego warto docisnąć kępy trawy przy pomocy walca. Po spulchnieniu ziemi, w połowie marca zaleca się zacząć uzupełniać ubytki trawy. Zasiane nasiona należy przykryć cienką warstwą gleby, a następnie regularnie podlewać i nawozić.

Usuń zimowe okrycia roślin

Czynność wykonuje się pod koniec lutego lub na początku marca. Ważne, aby przed tym sprawdzić pogodę, ponieważ niespodziewane przymrozki mogą wpłynąć niekorzystnie na chronione zimą rośliny. Okryć nie eliminujemy całkowicie, co oznacza, że agrowłókninę czy maty słomiane warto mieć cały czas pod ręką na wypadek niższych temperatur. Marzec i kwiecień są trudnymi miesiącami pod względem pogody, dlatego warto podchodzić do nich z pewną dozą dystansu.

>> Zobacz: Jak hodować monsterę? Wszystko o pielęgnacji

Przytnij drzewka owocowe

Początek wiosny to najlepszy czas na przycinanie koron drzewek owocowych. Polega to na usunięciu nadmiernie zagęszczonych pędów w taki sposób, aby dochodziło do nich jak najwięcej światła słonecznego. Z drzewek warto usunąć zaschnięte owoce, uszkodzone pędy i części zaatakowane przez szkodniki.

Krzewy ozdobne

Na początku wiosny warto pokusić się o nadanie krzewom ozdobnym odpowiednich kształtów. Jest to również idealny czas do usunięcia z nich uschniętych gałązek lub niektórych pędów. Należy pamiętać, że krzewy kwitnące wiosną przycinamy dopiero po przekwitnięciu. Należy do nich m.in. wierzba i forsycja. Krzewy kwitnące latem przycinamy na początku marca. W tym czasie warto rozpocząć sprawdzanie krzewów iglastych. Można zacząć je przycinać, jednak należy ograniczyć się jedynie do pędów uszkodzonych zimą. Następnie zaleca się posmarować cięcia maścią ogrodniczą. Preparat musi zawierać środek grzybobójczy.

Zasiej nasiona

Wiosna to czas wysiewu wielu warzyw oraz kwiatów. Jeśli masz przydomowy ogródek warzywny, możesz zasadzić w tym czasie brokuły, kalafior, kapustę, por, czy seler. Warzywa uprawia się z rozsadów, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Jest to też czas, podczas którego zasiewa się kwiaty ozdobne. Należą do nich aksamitki, astry, lewkonie, czy lwie paszcze. Wiosną wysiewa się je do doniczek i skrzynek balkonowych. Później można je przesadzać.

Zasadź rośliny

Już wiosną warto posadzić rośliny, których brak nam w ogrodzie. Mowa tutaj szczególnie o ozdobnych drzewkach i krzewach. Pamiętaj, aby stosować się do instrukcji przekazanych w sklepie ogrodniczym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za to już na początku wiosny. Miejsce na nowe rośliny powinno być spulchnione, odchwaszczone i oczyszczone. Po posadzeniu, rośliny należy podlać. W tym czasie wskazane jest sadzenie roślin z gołym korzeniem. Po umieszczeniu ich w ziemi należy przyciąć korzenie oraz usypać wokół nich kopiec.

Wykonaj pierwsze nawożenie

Czas po przymrozkach to najlepszy okres na nawożenie. Czynność zaleca się wykonać po oczyszczeniu i spulchnieniu gleby oraz sadzeniu nowych roślin. W tym celu warto zastosować nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, można wybrać te wolnodziałające. Nawozy muszą być stosowane zgodnie z wytycznymi producenta, wówczas zyskamy pewność, że składniki odżywcze zostaną odpowiednio przyswojone przez rośliny.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać dobre oświetlenie do domu: poradnik krok po kroku
|
Jak wybrać dobre oświetlenie do domu: poradnik krok po kroku
Zastanawiasz się, jak dobrać oświetlenie, które nadaje charakter twojemu domu? Ten praktyczny poradnik pomoże Ci wybrać idealne lampy i żarówki, które wprowadzą wyjątkowy nastrój do każdego pokoju.
Jak wykorzystać szablony drogowe do kreatywnej nauki dla dzieci?
|
Jak wykorzystać szablony drogowe do kreatywnej nauki dla dzieci?
Odkryj, jak szablony drogowe mogą przyspieszyć i uatrakcyjnić proces nauki dla Twojego dziecka. Dowiedz się, jak w ciekawy i efektywny sposób wykorzystać te narzędzia do kreatywnego nauczania.
|
Jak wybór odpowiedniej hali magazynowej może zwiększyć efektywność twojej firmy?
Artykuł ukazujący, jak odpowiednie dobranie hali magazynowej może przyczynić się do zwiększenia wydajności Twojego biznesu. Nasze wskazówki pomogą Ci efektywniej zarządzać przestrzenią magazynową.