Polecamy

Jak dbać o trawnik przy domu?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trawnik znajdujący się przy domu, szczególnie od strony frontu, jest jego piękną wizytówką. Dlatego należy wykonać szereg prac, dzięki którym trawa będzie prezentować się idealnie. O czym warto pamiętać?

W dbaniu o trawnik ważna jest regularność. Musisz go systematycznie podlewać, przycinać oraz nawozić. Bez tych działań nie będziesz w stanie stworzyć pięknej, zielonej przestrzeni, nawet wtedy, gdy zasiejesz najlepszej jakości trawę.

Pamiętaj o podlewaniu

To istotna czynność szczególnie wiosną i latem. Kiedy temperatury za oknem nie są wysokie, wystarczy podlewać trawnik raz w tygodniu. Ważne jest jednak wtedy to, aby użyć wtedy większej ilości wody, co zapobiegnie wyschnięciu podłoża. Przy wyższych temperaturach zalecamy podlewać trawnik co dwa lub trzy dni. Idealną porą jest ranek lub wieczór – dzięki temu uchronisz grunt przed zbyt szybkim pochłanianiem wody przez słońce, a same źdźbła przed ich spaleniem. Zwróć uwagę na to, aby woda nie zalegała na glebie – w przeciwnym wypadku może to doprowadzić do gnicia trawy.

Do podlewania trawnika najlepiej używać węża ogrodowego z końcówką dającą rozproszony strumień wody. Jeżeli nie jesteś pewien, czy woda będzie równomiernie rozlewana na każdym fragmencie trawnika, dobrym rozwiązaniem mogą być zraszacze. Sprawdzą się one także wtedy, gdy nie będziesz miał zbyt wiele czasu na samodzielne regularne podlewanie trawy przy domu.

Etap drugi – koszenie

Najlepszą porą na rozpoczęcie koszenia jest kwiecień, ewentualnie końcówka marca, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. Systematyczne przycinanie trawy sprawi, że stanie się ona bujniejsza i będzie prezentować się jeszcze lepiej. Jej długość nie powinna być większa niż 5 cm. Przyjmuje się, że należy ją skracać o 1/3 długości. Jeżeli planujesz koszenie nowego trawnika, możesz to zrobić wtedy, gdy będzie on mieć między 8 a 10 cm długości.

Zabieg przycinania ździebeł warto przeprowadzać przynajmniej raz na 7-10 dni, w zależności od tempa wzrostu trawy. Podobnie jak podlewanie, także koszenie najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych lub popołudniowych.

Dobór kosiarki trzeba rozważyć pod kątem tego, jak duża jest przestrzeń do skoszenia. W przypadku niewielkich trawników najlepsza będzie kosiarka elektryczna. Duże przestrzenie poleca się kosić modelami spalinowymi oraz akumulatorowymi.

Odpowiednie nawożenie

Kolejnym krokiem, który wpływa na porost trawy jest dostarczenie jej składników odżywczych. Możesz zrobić to za pomocą nawozów. Pierwsze nawożenie warto wykonać już wiosną. Pozwoli na to szybkie krzewienie oraz sprawi, że trawa będzie bardziej zielona oraz gęsta. Składnikami, które powinny znaleźć się w nawozie jest azot, żelazo czy też potas.

W czasie sezonu należy wykonać od 3 do 4 nawożeń przeprowadzonych przed podlewaniem trawnika. Każdy sklep ogrodniczy posiada duży wybór specjalistycznych mieszanek tego rodzaju, które wpływają na szybszy wzrost trawy a także ograniczają rośnięcie w niej chwastów.

Odchwaszczenie

Ważnym etapem jest sprawdzanie, czy na trawniku pojawiają się chwasty. Istotne jest to, aby nie dopuścić tego, by zakwitły, co może spowodować, że nie tylko trudniej nam będzie się ich pozbyć, ale też mogą szybko zajęć cały trawnik.

Do usuwania chwastów w kilku miejscach najlepiej jest używać ręczne narzędzia, które pozwolą na precyzyjne ich wycięcie, bez uszkodzenia trawy.

kostka brukowa obok trawnika
Photo by bilanol from Freepik.com

Dosadzenie trawy

Po zimie może okazać się, że trawa źle wyrosła. Powstają wtedy puste placki gleby. Należy wtedy przygotować glebę do zasadzenia nowych nasion. W tym celu trzeba usunąć górną warstwę ziemi, wyłożyć w jej miejscu nową glebę i posadzić nasiona. Idealne będą typy traw, które szybko rosną.

Posiadanie pięknego trawnika to nie tylko przyjemność. Wiąże się z tym również szereg obowiązków, które musi wykonać każdy posiadacz zielonego skrawka przy domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne spodnie ciążowe dla komfortu i stylu?
|
Jak wybrać idealne spodnie ciążowe dla komfortu i stylu?
Znajdź idealne spodnie ciążowe dopasowane do Twojego stylu i potrzeb. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę.
Jak skutecznie wykorzystać nabłyszczacze do zmywarek dla idealnego połysku naczyń
|
Jak skutecznie wykorzystać nabłyszczacze do zmywarek dla idealnego połysku naczyń
Odkryj sekrety ekspertów, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać nabłyszczacze do zmywarek, a Twoje naczynia będą zawsze lśniące i idealnie czyste.
Jak wybrać odpowiednią donicę do salonu?
|
Jak wybrać odpowiednią donicę do salonu?
Wybór odpowiedniej donicy do salonu może wpłynąć nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na samopoczucie mieszkańców.