Polecamy

Jak wybrać idealne ogrodzenie do ogrodu?

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaj ogrodzenia, które jest stosowane przy ogrodzie, wpływa zarówno na prywatność, jak i atrakcyjność wizualną Twojego podwórka. Znalezienie odpowiedniego typu nie jest trudne, ponieważ producenci oferują całą gamę produktów. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę!

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to pierwsza kwestia, o której trzeba pomyśleć przy wybieraniu ogrodzenia do ogrodu. Należy rozważyć różne odmiany materiału wykonania, a także dobrać projekt płotu udaremniający dostęp do podwórka szkodnikom i niepożądanym osobom.

Dużą pomocą może się okazać znajomość okolicznej fauny. Dzięki temu będziesz w stanie określić, czy potrzebujesz mocniejszego ogrodzenia, żeby na podwórko nie dostały się dziki czy sarny lub drucianego, osadzonego głębiej, co stanowi z kolei przeszkodę dla mniejszych gryzoni.

Zapewnij sobie prywatność

Nie każdy może sobie pozwolić na wybudowanie domu w odosobnieniu. Najczęściej nieruchomości są stawiane na dość ciasno zabudowanych działkach, co negatywnie wpływa na poziom prywatności. W tym kontekście kluczowy jest materiał wykonania.

Dobrym pomysłem jest postawienie na panele ogrodowe lub cegły i otoczenie ich wysokimi drzewami, krzewami lub bluszczem. Tym sposobem teren podwórka będzie osłonięty przed wzrokiem, a także w pewnym stopniu wytłumiony akustycznie.

Wybierz odpowiedni materiał wykonania

Do najczęściej stosowanych materiałów wykonania zalicza się drewno, PCV i metal. W kontekście konserwacji najprostsze są ostatnie dwa. Wystarczy je regularnie czyścić, żeby zapewnić im długotrwałość. Z kolei powierzchnia drewna powinna być odnawiana co około 3–5 lat i systematycznie uszczelniana specjalnymi specyfikami po to, aby nie gniła.

Ogrodzenia mogą być też wykonane z cegieł klinkierowych. Wyglądają bardzo atrakcyjnie i stwarzają duże pole do aranżacji stylistycznych zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Nie wymagają specjalnego traktowania, a o ich stan można dbać w prosty sposób, impregnując powierzchnie szczególnie narażone na wilgoć.

W przypadku dużych działek, na których znajdują się nieruchomości o regularnej, masywnej bryle, często sprawdzają się ogrodzenia wykonane z betonu. Wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na wymagające warunki atmosferyczne. Nie wymagają też specjalnego traktowania i są proste w instalacji, wystarczą siatka zbrojeniowa i beton.

Materiał wykonania a wygląd

Jednym z czynników, który ma największy wpływ na stylistykę ogrodzenia, jest materiał wykonania. Jeśli chcesz postawić na nowoczesny wygląd, to dobrym rozwiązaniem jest postawienie metalowego płotu. Z kolei bardziej tradycyjną prezencję zapewniają ogrodzenia wykonane z drewna czy połączenia materiałów takich jak metal i cegła.

Trzeba też docenić beton. Umiejętne zastosowanie materiału sprawia, że nieruchomość prezentuje się dostojnie i efektownie. Stosowanie takiego ogrodzenia daje efekt przytłaczającej ciężkości, co przy odpowiednich warunkach wygląda niezwykle efektownie.

W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje też ogrodzenie typu gabion. Najczęściej spotykana wersja to prostopadłościenne kosze wypełnione białymi kamieniami. Opcja dowolnego wypełnienia siatki stwarza wiele możliwości. Do środka można włożyć też kamienie w innym kolorze lub dowolne elementy, na przykład szklane lub z tworzywa sztucznego.

Zdjęcie główne: Aubrey Odom-Mabey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Obrzeża ogrodowe: Kluczowe elementy do estetycznego ogrodu
|
Obrzeża ogrodowe: Kluczowe elementy do estetycznego ogrodu
W tym artykule przedstawimy różne rodzaje obrzeży ogrodowych oraz wskazówki, jak je odpowiednio dobrać, aby stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń.
Jak wybrać odpowiedni system wentylacyjny dla naszego domu?
|
Jak wybrać odpowiedni system wentylacyjny dla naszego domu?
Dowiedz się, jak odpowiednio dopasować system wentylacyjny do potrzeb swojego domu. Poznaj typy, porady ekspertów i kluczowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.
Jak wykorzystać szablony drogowe do kreatywnej nauki dla dzieci?
|
Jak wykorzystać szablony drogowe do kreatywnej nauki dla dzieci?
Odkryj, jak szablony drogowe mogą przyspieszyć i uatrakcyjnić proces nauki dla Twojego dziecka. Dowiedz się, jak w ciekawy i efektywny sposób wykorzystać te narzędzia do kreatywnego nauczania.