Polecamy

Zakładanie trawnika nie jest takie trudne jak myślisz

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wypielęgnowany, zielony trawnik wokół domu to marzenie osób, które uwielbiają zieleń i odpoczynek na świeżym powietrzu. Podpowiadamy jak założyć trawnik krok po kroku.  

Etap zakładania trawnika jest praktycznie ostatnim po wybudowaniu elementów architektury, ułożeniu nawierzchni, położeniu instalacji oraz zasadzeniu roślin. Przy sadzeniu trawy warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby rośliny wzeszły i bujnie rosły. W poniższym poradniku znajdziesz instrukcję kiedy i jak sadzić własny trawnik oraz czego nie robić, aby nie zniszczyć owoców swojej pracy.

tata z dzieckiem na trawniku
Photo by StockSnap from Pixabay.com

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Pierwszym krokiem do założenia własnego trawnika jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym zostanie posadzona trawa. Warto do tego zadania podejść bardzo skrupulatnie, gdyż od jakości naszej pracy zależy wygląd trawnika na kolejne lata. Sadzenie trawnika jest ostatnim elementem przy pracach w nowym ogrodzie. Najpierw muszą zakończyć się prace budowlane, ponieważ żaden trawnik nie przetrwa na placu budowy. Konieczne jest również wytyczenie i ułożenie nawierzchni oraz instalacji, która jest wkopywana w ziemię. Przed rozpoczęciem zakładania trawnika należy również posadzić rośliny oraz wyznaczyć rabaty. Jak przygotować podłoże na którym będzie znajdować się trawnik?

  1. Oczyszczenie terenu

W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże z dużych kamieni, gruzu, pozostałości po budowie i śmieci. Warto z ziemi wyrwać chwasty i posprzątać zalegające liście oraz wykarczować korzenie. Pominięcie tego kroku może uniemożliwić trawie poprawny wzrost. Nie zadbanie o podstawę może również skutkować tym, że trawnik będzie wyglądać nieestetycznie.

  1. Zamontowanie instalacji nawadniającej (opcjonalnie)

Nie jest to niezbędne urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym ogrodzie, ale podziemna instalacja nawadniająca na pewno jest dużym ułatwieniem w dbaniu o trawnik. Na tym etapie musimy też wytyczyć instalacje elektryczne, które mają przebiegać przez nasz ogród, zasilając między innymi oświetlenie. Wszystkie kable, rurki czy drenaże muszą być wkopane w ziemię jeszcze przed posadzeniem trawy.

  1. Przygotowanie gleby

Bardzo ważną kwestią jest przekopanie ziemi, na której będzie znajdował się trawnik. Gleba nie musi być zruszona bardzo głęboko, wystarczy przekopanie jej na głębokość szpadla. Przy okazji przekopywania ogrodu warto dodać do ziemi kompost naturalny, który pod wpływem zruszania ziemi lepiej wejdzie w glebę. Jeśli powierzchnia ogrodu jest duża i ciężko przekopać cały teren szpadlem, można wykorzystać glebogryzarkę. To narzędzie ogrodnicze świetnie spulchnia i miesza glebę. Można je bez problemu wypożyczyć z zakładu dysponującego kosiarkami, podkaszarkami i innym sprzętem do uprawy ogrodu.

  1. Sprawdzenie rodzaju gleby

Trawnik najlepiej wzrasta na glebie o dobrej przepuszczalności złożonej z piasku i gliny. Warto zadbać, aby podłoże nie było zbyt piaszczyste, ani zbyt gliniaste. Najlepsze pH, czyli poziom kwasowości gleby, mieści się w przedziale między 5,5 a 7,0. Jeśli pH jest znacząco niższe, należy do nawierzchni dodać wapno ogrodnicze.

  1. Wyrównanie terenu

Do wyrównywania świetnie posłużą standardowe narzędzia ogrodnicze czyli szpadel oraz grabie. Powierzchnia, na której będzie rosła trawa, powinna być dość jednolita – należy wyrównać teren do pozbycia się dziur oraz wzniesień. Dzięki temu trawnik będzie jednakowo nawadniany i uniknie się trudności z koszeniem w przyszłości. Po wyrównaniu ważną czynnością jest ubijanie powierzchni – chodzenie i udeptywanie, lub mechaniczne za pomocą specjalnego wału.

Sposoby na własny trawnik

Zasianie trawnika

Na tak przygotowanej powierzchni brakuje tylko nasion trawy. Odpowiednią mieszankę nasion można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych i marketach budowalnych. Należy przed zakupem skonsultować, jaki rodzaj trawy będzie idealny do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie. Aby obsiać teren 100 m2 trawnika, potrzeba od 2,5 do 3,5 kg nasion trawy. Nasiona można siać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Trawa zaczyna kiełkować zazwyczaj po około 2 tygodniach od wysiania nasion.

Trawnik z rolki

Łatwiejszym i mniej pracochłonnym sposobem na piękny i zadbany trawnik jest skorzystanie z gotowych rolek z trawą. Idealnie nadają się do ogrodów, w których panuje duże nasłonecznienie terenu. Jeśli decydujemy się na założenie trawnika z rolki, nie musimy czekać na efekt, bo od razu mamy piękny, zielony i zadbany pas zieleni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wypoczynek na balkonie: Twórz oazę spokoju i relaksu na swoim własnym balkonie
|
Wypoczynek na balkonie: Twórz oazę spokoju i relaksu na swoim własnym balkonie
Wypoczynek na balkonie z parasolami - stwórz swój własny raj na świeżym powietrzu!
Jak wybrać wyposażenie łazienki i kuchni – porady i trendy
|
Jak wybrać wyposażenie łazienki i kuchni – porady i trendy
Odkryj jak dokonać doskonałego wyboru wyposażenia do łazienki i kuchni. Poznaj porady od specjalistów i dowiedz się, które trendy dominują w 2023 roku.
Jak skutecznie naprawić posadzkę przemysłową za pomocą masy samorozlewnej?
|
Jak skutecznie naprawić posadzkę przemysłową za pomocą masy samorozlewnej?
Poznaj skuteczne metody na naprawę posadzek przemysłowych za pomocą specjalistycznej masy samorozlewnej. Praktyczne porady i wskazówki krok po kroku.