Polecamy

Ogród zimowy na balkonie – czy warto?

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niegdyś ogrody zimowe powstawały tylko przy domach. Z reguły było to osobne pomieszczenie lub wolnostojący budynek. Obecnie jednak coraz chętniej tworzy się takie urokliwe przestrzenie na balkonach.

Charakterystycznym elementem ogrodów zimowych są przeszklone ściany, które mogą kojarzyć się ze szklarniami lub oranżeriami. Taka specjalna forma zabudowy pozwala na hodowanie ulubionych kwiatów przez cały rok, bez względu na panujące, często niesprzyjające, warunki atmosferyczne. Poza tym stworzenie ogrodu zimowego na balkonie sprawi, że będziemy mogli korzystać z tej przestrzeni również jesienią i zimą, gdy jest za zimno, aby relaksować się na świeżym powietrzu.

W odpowiednio zaaranżowanym ogrodzie zimowym można spędzać czas przez cały rok – odpoczywać, czytać książki, przyjmować gości, spożywać posiłki czy cieszyć się bliskością roślin. Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania takiej przestrzeni, aby spełniała swoje funkcje?

Aranżacja ogrodu zimowego na balkonie

Zamianę tradycyjnego balkonu w zimowy ogród należy zacząć od stworzenia przeszklonej zabudowy. Forma zabudowy zależy od samej konstrukcji balkonu – jeśli jest on ograniczony ścianami z trzech stron, to wstawiamy tylko jedną szklaną ściankę. W przypadku balkonów podwieszanych, wspornikowych czy podpartych musimy stworzyć zabudowę złożoną z trzech szklanych ścian. Wówczas może się okazać, że pomieszczenie będzie zbyt widoczne dla sąsiadów i nie zapewni nam wystarczającego komfortu. W takiej sytuacji wystarczy jednak dobrać rolety, żaluzje lub zasłony, które osłonią nas przed wzrokiem innych osób, ale też ozdobią nasz ogród zimowy i podkreślą jego wystrój. Ponadto rolety i żaluzje ochronią nas także przed mocno grzejącym słońcem podczas letnich miesięcy.

Aranżując ogród zimowy na balkonie, nie zapomnijmy o podłodze. Można zdecydować się na klasyczne płytki balkonowe, ale dobrym wyborem będą również deski tarasowe i panele. Przytulności dodadzą dywany i sztuczne futra oraz duże, kolorowe poduchy, na których da się wygodnie usiąść. Istotne jest także oświetlenie. Warto wykorzystać lampy solarne, ledowe czy na baterie. Urokliwym dodatkiem zawsze są lampiony, świece, latarnie i girlandy świetlne. Zwieńczeniem aranżacji ogrodu zimowego na balkonie niech będą ulubione kwiaty, drzewka i zioła, które można hodować w donicach i skrzynkach. W zależności od przeznaczenia takiego pomieszczenia można wstawić tam krzesełka, ławę, stolik bądź wygodny fotel.

Zalety i wady ogrodu zimowego na balkonie

Największą zaletą ogrodu zimowego zaaranżowanego na balkonie jest to, że w ten sposób zyskujemy kolejne pomieszczenie, z którego możemy korzystać podczas chłodnych miesięcy, a nie tylko wiosną i latem. Poza tym to świetne miejsce do hodowania roślin przez cały rok, także tych ciepłolubnych. Szklana zabudowa pozwoli również ograniczyć hałasy docierające z ulicy do mieszkania i poprawi mikroklimat oraz bilans cieplny w naszym domu.

Za wadę ogrodu zimowego uznaje się niekiedy jego sposób ogrzewania. Pomieszczenie, które w większości jest zabudowane szklanymi ściankami, może wymagać dodatkowego ogrzewania zimą. Najlepszym rozwiązaniem są przenośne grzejniki, jednak ich użytkowanie często wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd.

Zdj. główne: Harry Grout/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru idealnego kominka do Twojego domu
|
Poradnik wyboru idealnego kominka do Twojego domu
Zapraszamy do odkrycia sekretów dobrego wyboru kominka, który stanie się sercem Twojego domu. W artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci podjąć decyzję.
|
Jak wybór odpowiedniej hali magazynowej może zwiększyć efektywność twojej firmy?
Artykuł ukazujący, jak odpowiednie dobranie hali magazynowej może przyczynić się do zwiększenia wydajności Twojego biznesu. Nasze wskazówki pomogą Ci efektywniej zarządzać przestrzenią magazynową.
Praktyczne porady na temat wyboru i pielęgnacji otoczaków w ogrodzie
|
Praktyczne porady na temat wyboru i pielęgnacji otoczaków w ogrodzie
Twój ogród może dostać wyjątkowy wygląd dzięki otoczakom. Dowiedz się, jak prawidłowo je wybierać i pielęgnować, aby zawsze prezentowały się doskonale.