Polecamy

Doniczka a osłonka. Co wybrać i do jakich kwiatów?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Donice są bardzo praktyczne, ale mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, zaś osłonki służą wyłącznie do ozdoby. Dowiedz się, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy nimi.

Zdecydowana większość roślin potrzebuje „jakiegoś” naczynia, w którym będzie miała odpowiednie warunki do wzrostu. Sklepowe półki uginają się nie tylko od doniczek, ale też i od osłonek, umiejscowionych właściwie tuż obok siebie. Często więc, stojąc przed wyborem, nie wiemy, na którą powinniśmy się zdecydować. Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy doniczką a osłonką i spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Photo by DEA / PHOTO 1 / Contributor / DeAgostini/Getty Images

Doniczka doniczce nierówna

Warto pamiętać, że niektóre rośliny mają specjalne wymagania dotyczące doniczek, a konkretnie materiału, z którego ją wykonano. Co ważne, każda doniczka musi mieć otwór (jeden albo kilka) na dnie. Zdarza się jednak, że musimy zrobić je samodzielnie.

Istotny jest także rozmiar doniczek – powinny być proporcjonalne do wielkości rośliny. Najwięcej jest tych okrągłych, chociaż coraz częściej można natrafić na kwadratowe czy prostokątne, które doskonale nadają się do sadzenia w nich ziół.

>> Zobacz też: Najdziwniejsze rośliny doniczkowe na świecie – zobacz!

Przy wyborze doniczki trzeba też wziąć pod uwagę miejsce ekspozycji – niektóre szybko się nagrzewają i nie mogą stać w nasłonecznionym miejscu.

kwiaty w doniczce
Photo by DeAgostini/Getty Images

Najpopularniejsze są doniczki ceramiczne, dostępne we wszystkich kolorach, wzorach i rozmiarach. Ich atutem jest stabilność, dobre utrzymywanie temperatury i odprowadzanie nadmiaru wody. Zapewniają też one roślinom świetny dostęp do tlenu. Sprawdzą się idealnie do dużych i ciężkich okazów.

Tanie i łatwe w utrzymaniu są doniczki plastikowe, które także występują w szerokiej gamie kolorystycznej i można je spotkać w każdej wielkości. Trzeba jednak uważać, bo są lekkie, więc mogą łatwo upadać. Są też mało odporne na działanie promieni UV, a dodatkowo plastik jest często wątpliwej jakości.

>> Przeczytaj także: Jakie doniczki sprawdzą się do domowej dżungli?

Jeśli zaś chodzi o drewno, to takie doniczki wymagają dobrego zaimpregnowania i nie można ich też wystawiać bezpośrednio na słońce.

Niesamowity design tworzą również doniczki z betonu – surowe, które można dowolnie pomalować. Występują w wielu kształtach, podobnie jak doniczki metalowe. Te najczęściej można spotkać w formie skrzynki lub wiaderka.

Na koniec jeszcze zostają donice zewnętrzne, wykonane z rattanu i technorattanu, które wbrew pozorom świetnie sprawdzą się w salonie czy na korytarzu.

Osłonka – to samo co doniczka?

Wielu może wydawać się, że osłonka, to jest to samo co doniczka. Nic bardziej mylnego. Osłonka jest formą dekoracyjną, podczas gdy doniczki służą do uprawy roślin, zapewniając lepszą wentylację, odprowadzanie wody oraz mniejsze ryzyko przelewania roślin. Nie można też zapomnieć o podstawce do doniczek, które zbierają nadmiar wody, chroniąc tym samym podłogę i meble.

kwiaty w koszu wilkinowym
Photo by DeAgostini/Getty Images

Osłonka, jak sama nazwa wskazuje, ma osłaniać zwykłą doniczkę, która nie prezentuje się jakoś szczególnie. W ofercie sklepów są dostępne najróżniejsze kolory, wzory i rozmiary osłonek – każda bez otworów na wodę. Nie będzie zatem żadnych problemów z dopasowaniem jej nie tylko do rośliny w doniczce, ale też do każdego wystroju otoczenia.

Osłonki świetnie sprawdzą się w przypadku roślin, które nie lubią być przesadzane, oraz w przypadku oplątwy. Jeśli zaś chodzi o bezpośrednie sadzenie rośliny w osłonce, to takie działanie może prowadzić do obumarcia sadzonki, ponieważ nadmiar wody nie będzie mógł swobodnie odpływać. Jeśli już ktoś się na to zdecyduje, powinien wyłożyć najpierw warstwę drenującą (keramzyt).

Kupując osłonkę, należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, kształt, proporcje, cenę oraz materiał, z którego została wykonana.

Najtańsze są osłonki z tworzyw sztucznych, które występują niemalże w każdym odcieniu i wielkości. Natomiast najbardziej dekoracyjne to osłonki ceramiczne – trwałe i bardzo ozdobne. Ciekawą propozycją są osłonki metalowe (doskonale pasujące do współczesnych aranżacji), szklane (szczególnie do storczyków) i drewniane, betonowe oraz z wikliny i rattanu.

Trzeba ponadto pamiętać, by średnica osłonki była o około 2 cm większa niż wkład, czyli doniczka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Markiza tarasowa – ochrona i komfort na Twoim tarasie
|
Markiza tarasowa – ochrona i komfort na Twoim tarasie
Markiza tarasowa - praktyczna ochrona i stylowy dodatek dla Twojego tarasu.
Jakie zalety mają szafy z drzwiami przesuwnymi?
|
Jakie zalety mają szafy z drzwiami przesuwnymi?
Odkryj, jak szafy z drzwiami przesuwnymi mogą przyczynić się do poprawy funkcjonalności i estetyki Twojego domu. Dowiedz się o ich zaletach i dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie.
Jak samodzielne oczyszczacze powietrza wpływają na jakość nauki w szkołach?
|
Jak samodzielne oczyszczacze powietrza wpływają na jakość nauki w szkołach?
Dowiedz się, jak samodzielne oczyszczacze powietrza mogą poprawić jakość nauki, zwiększając komfort i wydajność uczniów w szkole.