Polecamy

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pogryziona kapusta i inne warzywa to widok, który nie bez powodu powoduje u nas wzburzenie. W sezonie potrafimy prowadzić nieustanną batalię ze szkodnikami, stosując różnorodne środki. Stosowanie tych sposobów osobno może nie dać wystarczającego efektu, dlatego postaraj się, by zastosować poniższe rady w tym samym czasie.

Oprócz zastosowania poniższych naturalnych sposobów, możesz wytoczyć ciężkie działa przeciwko szkodnikom  i użyć środków chemicznych, które dostępne są w sklepie Zielona Ochrona.

Wykorzystaj nietypową uprawę

Zapobieganie szkodnikom w ogrodzie może również wynikać ze zwiększania różnorodności grządki warzywnej. Sadząc między sobą różne rośliny warzywne – oraz kwitnące zioła i rośliny jednoroczne – szkodnikom może być trudniej zlokalizować rośliny żywicielskie. Zamiast sadzić pojedynczą uprawę w rzędzie lub bloku, wymieszaj wszystko, aby nawet małe monokultury nie trafiały do ​​ogrodu. Chociaż nadal prowadzi się wiele badań dotyczących dokładnego działania międzyplonów, wydaje się, że ta technika „dezorientuje” szkodnika. Aby zlokalizować i potwierdzić, że dana roślina jest odpowiednim żywicielem, niektóre szkodniki będą musiały lądować na roślinie określoną liczbę razy. Kiedy rośliny są przesadzane, szkodnik może za każdym razem wylądować na innym gatunku, co utrudni owadowi znalezienie pokarmu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez VACO (@vacoretail)

Uprawiaj zdrowe rośliny

Rośliny mają układ odpornościowy (oczywiście  taki, który różni się od naszego), a kiedy rośliny są zdrowe i nie są zestresowane, są naturalnie mniej atrakcyjne dla szkodników. Ponadto zdrowe rośliny mają cały szereg sztuczek odstraszania owadów za pomocą własnego systemu obrony chemicznej. Im zdrowsze są Twoje rośliny, tym lepiej potrafią samodzielnie zwalczać szkodniki. Nakarm je, dostarczając glebie zdrowy pokarm z materii organicznej i upewnij się, że są sadzone w warunkach, w których będą się dobrze rozwijać (rośliny słoneczne w słońcu, rośliny w cieniu itp.). Hodowanie szczęśliwych, zdrowych roślin jest jednym z najłatwiejszych kroków w celu zapobiegania szkodnikom w ogrodzie.

Zaproś pożyteczne owady

Podczas gdy zapylacze świetnie trzymać w ogrodzie, pożyteczne owady, o których tutaj mowa, to te, które dosłownie gryzą szkodniki. Biedronki, złotooki, oriusy, pasożytnicze osy, zażartkowate i inne dobroczynne gatunki w naturalny sposób pomagają obniżyć liczbę szkodników, zjadając je na obiad lub wykorzystując je do przechowywania i karmienia rozwijających się młodych. Aby przyciągnąć te dobre owady do ogrodu, musisz dostarczyć im bogate w białko owady szkodliwe do spożycia jako zdobycz, a także bogaty w węglowodany nektar. Ale nie każdy kwiat będzie służyć jako źródło nektaru dla pożytecznych owadów. Potrzebują specjalnego rodzaju architektury kwiatowej, z której będą go pozyskiwać. Im więcej masz wokół pożytecznych rozwiązań, związanych z kontrolą populacji szkodników, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że ich liczba wymknie się spod kontroli. Chodzi o stworzenie dobrej równowagi.

biedronka i mszyce na liściu
Photo by Myriams-Fotos z Pixabay.com

Mądrze wybieraj rośliny

Niektóre rośliny i odmiany roślin są bardziej podatne na problemy ze szkodnikami niż inne. Zapobieganie szkodnikom w ogrodzie jest czasami tak proste, jak wybór warzyw odpornych na szkodniki. Na przykład, jeśli owady dyniowatych nieustannie nękają twoje zimowe rośliny dyniowatych, „Butternut” i „Royal Acorn” to dwie z najbardziej odpornych odmian. Lub, jeśli stonki ziemniaczane zawsze próbują pozbawić liści ziemniaka, posadź ziemniaka „King Harry” (odmiana wyhodowana na Cornell University), która ma bardzo włochate liście, których chrząszcze nie zjadą. Szukaj także odmian innych warzyw odpornych na szkodniki i choroby.

Stosuj fizyczne bariery

Jedną z najbardziej użytecznych metod zapobiegania szkodnikom w ogrodzie jest umieszczenie fizycznej bariery między rośliną a owadem. Przykryj rośliny podatne na uszkodzenia lekką tkaniną, która spoczywa na roślinach lub na drutach. Upewnij się, że w osłonie jest dużo luzu i przypnij boki do ziemi, aby pod krawędziami nie czołgały się owady. Użyj osłony rzędu, aby chronić rośliny przed gąsienicami, które chętnie zajmą się kapustą, brokułami i jarmużem. Przykryj również młodą fasolę, ogórki oraz dynie, aby odstraszyć chrząszcze i świdnice. Pamiętaj tylko, aby zdjąć osłonę rzędu, gdy rośliny zakwitną, aby umożliwić dostęp zapylaczom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać najskuteczniejszy środek do czyszczenia ubrań: poradnik konsumenta
|
Jak wybrać najskuteczniejszy środek do czyszczenia ubrań: poradnik konsumenta
Poznaj nasz poradnik, jak skutecznie oczyścić swoje ubrania. Dowiedz się, który produkt do prania będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy i jak prawidłowo go używać.
Jak dobrze dobrać meble do salonu, aby podkreślić jego charakter – przewodnik
|
Jak dobrze dobrać meble do salonu, aby podkreślić jego charakter – przewodnik
Odkryj jak idealnie dobrać meble do salonu, podkreślając tym samym jego unikalny charakter. Poradnik pełen praktycznych wskazówek i inspiracji dla każdej aranżacji wnętrz.
Poradnik na temat utrzymania czystości wody w domowym basenie
|
Poradnik na temat utrzymania czystości wody w domowym basenie
Poznaj sztuczkę utrzymania idealnej czystości wody w domowym basenie. Dowiedz się, jakie produkty i metody pracy pomogą Ci utrzymać wodę czystą i wolną od bakterii cały rok.