Polecamy

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pogryziona kapusta i inne warzywa to widok, który nie bez powodu powoduje u nas wzburzenie. W sezonie potrafimy prowadzić nieustanną batalię ze szkodnikami, stosując różnorodne środki. Stosowanie tych sposobów osobno może nie dać wystarczającego efektu, dlatego postaraj się, by zastosować poniższe rady w tym samym czasie.

Oprócz zastosowania poniższych naturalnych sposobów, możesz wytoczyć ciężkie działa przeciwko szkodnikom  i użyć środków chemicznych, które dostępne są w sklepie Zielona Ochrona.

Wykorzystaj nietypową uprawę

Zapobieganie szkodnikom w ogrodzie może również wynikać ze zwiększania różnorodności grządki warzywnej. Sadząc między sobą różne rośliny warzywne – oraz kwitnące zioła i rośliny jednoroczne – szkodnikom może być trudniej zlokalizować rośliny żywicielskie. Zamiast sadzić pojedynczą uprawę w rzędzie lub bloku, wymieszaj wszystko, aby nawet małe monokultury nie trafiały do ​​ogrodu. Chociaż nadal prowadzi się wiele badań dotyczących dokładnego działania międzyplonów, wydaje się, że ta technika „dezorientuje” szkodnika. Aby zlokalizować i potwierdzić, że dana roślina jest odpowiednim żywicielem, niektóre szkodniki będą musiały lądować na roślinie określoną liczbę razy. Kiedy rośliny są przesadzane, szkodnik może za każdym razem wylądować na innym gatunku, co utrudni owadowi znalezienie pokarmu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez VACO (@vacoretail)

Uprawiaj zdrowe rośliny

Rośliny mają układ odpornościowy (oczywiście  taki, który różni się od naszego), a kiedy rośliny są zdrowe i nie są zestresowane, są naturalnie mniej atrakcyjne dla szkodników. Ponadto zdrowe rośliny mają cały szereg sztuczek odstraszania owadów za pomocą własnego systemu obrony chemicznej. Im zdrowsze są Twoje rośliny, tym lepiej potrafią samodzielnie zwalczać szkodniki. Nakarm je, dostarczając glebie zdrowy pokarm z materii organicznej i upewnij się, że są sadzone w warunkach, w których będą się dobrze rozwijać (rośliny słoneczne w słońcu, rośliny w cieniu itp.). Hodowanie szczęśliwych, zdrowych roślin jest jednym z najłatwiejszych kroków w celu zapobiegania szkodnikom w ogrodzie.

Zaproś pożyteczne owady

Podczas gdy zapylacze świetnie trzymać w ogrodzie, pożyteczne owady, o których tutaj mowa, to te, które dosłownie gryzą szkodniki. Biedronki, złotooki, oriusy, pasożytnicze osy, zażartkowate i inne dobroczynne gatunki w naturalny sposób pomagają obniżyć liczbę szkodników, zjadając je na obiad lub wykorzystując je do przechowywania i karmienia rozwijających się młodych. Aby przyciągnąć te dobre owady do ogrodu, musisz dostarczyć im bogate w białko owady szkodliwe do spożycia jako zdobycz, a także bogaty w węglowodany nektar. Ale nie każdy kwiat będzie służyć jako źródło nektaru dla pożytecznych owadów. Potrzebują specjalnego rodzaju architektury kwiatowej, z której będą go pozyskiwać. Im więcej masz wokół pożytecznych rozwiązań, związanych z kontrolą populacji szkodników, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że ich liczba wymknie się spod kontroli. Chodzi o stworzenie dobrej równowagi.

biedronka i mszyce na liściu
Photo by Myriams-Fotos z Pixabay.com

Mądrze wybieraj rośliny

Niektóre rośliny i odmiany roślin są bardziej podatne na problemy ze szkodnikami niż inne. Zapobieganie szkodnikom w ogrodzie jest czasami tak proste, jak wybór warzyw odpornych na szkodniki. Na przykład, jeśli owady dyniowatych nieustannie nękają twoje zimowe rośliny dyniowatych, „Butternut” i „Royal Acorn” to dwie z najbardziej odpornych odmian. Lub, jeśli stonki ziemniaczane zawsze próbują pozbawić liści ziemniaka, posadź ziemniaka „King Harry” (odmiana wyhodowana na Cornell University), która ma bardzo włochate liście, których chrząszcze nie zjadą. Szukaj także odmian innych warzyw odpornych na szkodniki i choroby.

Stosuj fizyczne bariery

Jedną z najbardziej użytecznych metod zapobiegania szkodnikom w ogrodzie jest umieszczenie fizycznej bariery między rośliną a owadem. Przykryj rośliny podatne na uszkodzenia lekką tkaniną, która spoczywa na roślinach lub na drutach. Upewnij się, że w osłonie jest dużo luzu i przypnij boki do ziemi, aby pod krawędziami nie czołgały się owady. Użyj osłony rzędu, aby chronić rośliny przed gąsienicami, które chętnie zajmą się kapustą, brokułami i jarmużem. Przykryj również młodą fasolę, ogórki oraz dynie, aby odstraszyć chrząszcze i świdnice. Pamiętaj tylko, aby zdjąć osłonę rzędu, gdy rośliny zakwitną, aby umożliwić dostęp zapylaczom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni system klimatyzacji dla twojego domu?
|
Jak wybrać odpowiedni system klimatyzacji dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wybrać optymalny system klimatyzacji do twojego domu, aby zapewnić komfortowe warunki i efektywność energetyczną.
Jak wybrać odpowiednią pompę dla twojego gospodarstwa domowego czy przemysłowego – praktyczne porady
|
Jak wybrać odpowiednią pompę dla twojego gospodarstwa domowego czy przemysłowego – praktyczne porady
Artykuł "Jak wybrać odpowiednią pompę dla twojego gospodarstwa domowego czy przemysłowego - praktyczne porady" oferuje praktyczne wskazówki i porady dotyczące wyboru optymalnej pompy dla różnych zastosowań. Dowiedz się o różnych typach pomp i jak dopasować je do swoich potrzeb.
Wprowadzenie komfortu i stylu do sypialni dzięki wysokiej jakości pościeli
|
Wprowadzenie komfortu i stylu do sypialni dzięki wysokiej jakości pościeli
Odkryj zalety naturalnej pościeli, jak przekształca ona sypialnię od miejsca do spania do zadbanego azylu. Przekonaj się, jak jakość może wpłynąć na Twój komfort snu.