Polecamy

Na jakie choroby narażone są rośliny na balkonie?

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twój balkon jest pięknie przystrojony różnego typu roślinami? Lubisz się relaksować w otoczeniu zieleni? Potrzebujesz do tego zdrowych okazów. Sprawdź zatem, na jakie choroby są narażone rośliny doniczkowe znajdujące się na balkonie. Oto krótka lista!

Każdy fan roślin doniczkowych doskonale powinien zdawać sobie sprawę, że regularne podlewanie i nawożenie roślin czy obcinanie przekwitłych kwiatostanów to nie wszystko. Jeśli chcemy cieszyć się ich pięknem, musimy zadbać również o to, by nie zaatakowały ich szkodniki ani choroby. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by cały czas obserwować rośliny, bo tylko wtedy zadziałamy błyskawicznie.

Co więcej, jeśli chcemy powiększyć naszą kolekcję, z uwagą przyjrzyjmy się nowemu okazowi jeszcze w sklepie. Wbrew pozorom wiele roślin może być tam nieprawidłowo pielęgnowanych i po prostu zainfekowanych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Plantslover (@kwiatonomia)

Doniczkowe rośliny balkonowe – najpopularniejsze choroby

Choroby roślin mogą być efektem nadmiernego ich przelewania, braku nawożenia lub skażonego podłoża. Do najczęściej występujących chorób zaliczamy:

  • szarą pleśń – zazwyczaj dotyka rośliny o miękkich liściach, na przykład draceny, fikusy, bluszcze, begonie, paprocie czy cyklameny. Po początkowych plamach pojawia się puszysta pleśń w szarym kolorze. Roślina wówczas nie tylko obumiera, ale i zaraża florę wokół siebie. Musimy więc odciąć wszystkie jej zaatakowane części, a pozostałość opryskać rozcieńczonym wywarem ze skrzypu;
  • mączniaka prawdziwego – atakuje hortensje, gerbery, chryzantemy, azalie, begonie czy krotony. Widzimy wówczas mączysty nalot w białym kolorze, który pojawia się i na liściach, i na kwiatach, i na pędach. Gdy jest bardzo wilgotno, może zniknąć i zostawić brązowe, uszkodzone tkanki. Kuracja, jaką trzeba zastosować, to usunięcie chorych elementów i spryskanie specjalistycznym środkiem, wywarem ze skrzypu lub wyciągiem z czosnku albo cebuli;
  • rdzę – choć kojarzy się bardziej z samochodem i metalowymi elementami, to jednak atakuje również rośliny, głównie chryzantemy, pelargonie oraz fuksje. Na spodzie liści chryzantem pojawiają się wówczas wypukłe białe plamy, na innych pomarańczowe lub brązowe. Podczas pylenia rozniosą chorobę dalej. Konieczne jest więc zastosowanie preparatu grzybobójczego lub opryskanie wyciągiem z czosnku.

We wszystkich przypadkach dobrze też rozstawić rośliny tak, by miały więcej miejsca i by zapewnić lepszy dostęp powietrza.

Szkodniki atakujące rośliny na balkonie

Na koniec jeszcze kilka słów o szkodnikach, które mogą zaatakować rośliny znajdujące się na zewnątrz. To przede wszystkim:

  • mszyce – niestety najpopularniejsze, a przy tym rozmnażające się w ogromnym tempie. W pierwszej kolejności pojawiają się na częściach najdelikatniejszych, potem atakują całą roślinę. Narażone są szczególnie werbeny, nasturcje, fuksje i pelargonie i lobelie, dostrzeżemy na nich pomarszczenia i odbarwienia oraz kleistą substancję na liściach;
  • gąsienice – także są obecne na pelargoniach, nasturcjach oraz na heliotropach. W ciągu dnia chowają się w głębi roślin i pod liśćmi, jednak efektem ich żerowania są łatwe do zauważenia wygryzione dziurki w liściach;
  • przędziorki – atakują wiele roślin, głównie aksamitki, pelargonie, niecierpki i fuksje. Nazywane też pajączkami, gdyż w kątach liści możemy zauważyć delikatną pajęczynkę. Dodatkowo na liściach widać żółtawe plamy.

zdj. główne: Kanata/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać płytki do wnętrza w stylu skandynawskim?
|
Jak wybrać płytki do wnętrza w stylu skandynawskim?
Odkryj sekrety wyboru płytek, które wprowadzą nordycki klimat do Twojego wnętrza. Poznaj popularne rodzaje i zasady doboru płytek w skandynawskim designie.
Tworzenie pięknej zielonej przestrzeni: Kompletny przewodnik po założeniu trawnika
|
Tworzenie pięknej zielonej przestrzeni: Kompletny przewodnik po założeniu trawnika
Przekształć swój ogród w bujną, zieloną oazę. Dowiedz się, jak założyć i pielęgnować trawnik, aby cieszyć się pięknem przyrody bez wychodzenia z domu.
Nowoczesna aranżacja łazienki – jakich zasad należy przestrzegać?
|
Nowoczesna aranżacja łazienki – jakich zasad należy przestrzegać?
Współczesne łazienki cechuje minimalistyczny design, czyste linie i innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że jest to jeden z najważniejszych pomieszczeń w domu.